Hogyan lehet megelőzni az élelmiszer-visszahívásokat?

Az elmúlt években nemcsak Magyarországon emelkedett az élelmiszer-visszahívások száma, hanem az Európai Unióban és az Egyesült Államokban is. Mindez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a korábbiaknál több probléma van az élelmiszerek minőségével, hanem azt, hogy manapság sokkal nagyobb figyelmet fordítunk az élelmiszerek eredetére, feldolgozására, gyártására és fogyaszthatóságára.
élelmiszer-visszahívások

Az elmúlt években nemcsak Magyarországon emelkedett az élelmiszer-visszahívások száma, hanem az Európai Unióban és az Egyesült Államokban is. A magyarországi élelmiszerbotrányok között emlékezhetünk az ismeretlen eredetű akácmézekre, a szalmonellával fertőzött csokoládéra, vagy éppen a görögdinnye és a fehér paprika eredetének meghamisítására. Mindez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a korábbiaknál több probléma van az élelmiszerek minőségével, hanem azt, hogy manapság sokkal nagyobb figyelmet fordítunk az élelmiszerek eredetére, feldolgozására, gyártására és fogyaszthatóságára. Napjaink tudatos fogyasztói pedig egyre pontosabban szeretnék tudni, hogy valójában mit is (v)esznek, gyakran a környezettudatossági szempontok is meghatározzák választásaikat. Ezek az aspektusok a törvényi előírásokban is megjelennek nemzeti és nemzetközi szinten is. Ennek megfelelően a globális élelmiszerlánc mentén nem csak az emberi egészség védelme és az élelmiszer-biztonság kap kiemelt figyelmet, hanem a gazdaság védelme és a környezeti szempontok érvényesítése is. Ezeket a célokat pedig csak a teljes ellátási lánc felügyeletével lehet elérni, hiszen az lefedi a termőföldtől az asztalig (ekétől a tányérig) tartó, az élelmiszerre közvetlen vagy közvetett hatással lévő összes tevékenységet. A gyártóknak is érdeke, hogy ezeket az információkat tárolja, és a fogyasztók számára elérhetővé tegye, hiszen ezáltal növelhető a vevők bizalma, illetve csökkenthetők a kockázatok.

A fenti igényekre alapozva fejlesztette ki a Seacon Europe az élelmiszeripari gyártók számára azt a teljes értékláncot lefedő, integrált termelési folyamattámogató megoldását, amelynek középpontjában az élelmiszerek minőségbiztosítása áll. Ez a megoldás – a QST szoftvercsomag – egy integrált, moduláris felépítésű rendszer, ami az „ekétől a tányérig” szlogennek megfelelően biztosít széles körű informatikai támogatást a teljes élelmiszeripari lánc mentén ahhoz, hogy döntéseinkhez elegendő információ álljon rendelkezésünkre a minőséggel kapcsolatos paraméterekről – a nyersanyag termesztésétől kezdve a feldolgozáson át a felhasználóhoz, vevőkhöz kerülő késztermékig –, biztosítva ezzel a teljeskörű termékazonosítást és visszakereshetőséget.

A QST szoftver használatával elkerülhető az olyan termékvisszahívás, mint ami például az közelmúltban többször is előfordult a legnagyobb belföldi mézeladó, Klenácz József akácmézeivel, amelyek esetében nem tudták igazolni, sem az alapanyagok eredetét, sem azt, hogy pontosan milyen alapanyagok felhasználásával készültek, ezért egészséget veszélyeztető, nem biztonságos élelmiszernek minősültek, és kivonták őket a forgalomból. Az említett élelmiszer-visszahívásokról bővebben itt tájékozódhat.