A megoldás – a QSTS szoftvercsomag – egy integrált, moduláris felépítésű rendszer, ami az „ekétől a tányérig” szlogennek megfelelően biztosít korszerű informatikai támogatást a teljes élelmiszeripari lánc mentén ahhoz, hogy döntéseinkhez elegendő információ álljon rendelkezésünkre a minőséggel kapcsolatos paraméterekről a nyersanyag termesztésétől kezdve a feldolgozáson át a felhasználóhoz, vevőkhöz kerülő késztermékig – biztosítva ezzel a teljeskörű termékazonosítást és visszakereshetőséget.
Az rendszerből kinyerhető eredmények, riportok, visszacsatolások átfogó és egymáshoz kapcsolódó információkat biztosítanak a teljes láncolat mentén. A legfontosabb lehetőségek:
- A termelő által a nyersanyagából gyártott termékek előéletének és minőségi paramétereinek lekérdezése
- A termelő által beszállított nyersanyagok ütemezése, azonnali előminősítése
- Minőségre hatással lévő paraméterek teljes körű lekérdezése, elemzése
- Objektív minősítés, statisztikai kiértékelés
- Adott paramétereknek megfelelő raktárkészletek kimutatása
- Mikrobiológiai várakozás/zárolás kezelése
- Visszajelzés a feldolgozásnak
- Azonnali riasztás (idegen anyag, fém, csomagolási tömeg)
- Matematikailag is értékelhető információk a HACCP elemzésekhez
- Ad hoc vevői igényeknek, paramétereknek megfelelő árukészlet lekérdezése
- Partnerek kiértékelése
- Vevői kifogások kezelésének támogatása
- Marketing, tájékoztatás
A nemzeti stratégiai program megvalósításának egyik alapvető pillére, hogy a fent leírtak alapján az élelmiszerlánc szereplőiből a lehető legteljesebb adatbázis létrehozása. Jelenleg az élelmiszerlánccal kapcsolatos információ nagyon nagy mennyiségben, szétszórtan, nem egységes szerkezetben áll rendelkezésre.
Jóllehet a középpontban mindig a fogyasztó áll, technológiai és informatikai szemmel nézve az élelmiszeripari láncolat közepén az élelmiszeripari feldolgozó helyezkedik el. Itt koncentrálódnak a termelőktől és beszállítóktól gyűjtött, a nyersanyagok előéletére vonatkozó információk, itt keletkeznek és kerülnek rögzítésre a gyártás és feldolgozás során keletkező fontos minőségügyi és technológiai paraméterek. A feldolgozó, gyártó érdeke pedig az, hogy a kereskedelemnek és a fogyasztóknak nyújtott hiteles adatokkal növelje a vevői bizalmat.
Ennek alapján így a félkész és késztermékek minősítését biztosító mag áll a rendszer technikai középpontjában. Ez egy dinamikusan működő, ún. intelligens sablonok által vezérelt modul. Működése vázlatosan:
Intelligens sablonok – Rugalmas működés
A sablonok nem mást jelentenek, mint a vonatkozó szabványok és egyéni igények alapján összeállított minősítő lapokat, belső specifikációkat. Ezekben a törvényi előírások, egyéni szabályok, technológiai és vevői elvárások alapján a felhasználó fogalmazza meg és rögzíti a „játékszabályokat” (intelligens sablonok). Ezek a „játékszabályok” vezérlik az adatrögzítést, a különböző algoritmusok szerinti minősítést és az elemzéseket.
Kiszerelés- és tömegellenőrzés
Automatikus vagy félautomatikus súlymérésen alapuló tömegellenőrzés a termékre jellemző tűrés alapján. Műszakátlag-figyelés és riasztás.
Átfogó elemzések
Keresési lehetőség valamennyi paraméter alapján. A minősítések láncolata alapján azonnal visszakereshető információk a késztermékből kiindulva egészen az alapanyag-jellemzőkig. Statisztikák, riportok és digitális bizonylatok előállítása.
Az Ipar4.0 filozófiának és elvárásoknak megfelelően az adatkinyerést támogató eszközök, szenzorok és mikrobiológiai vizsgáló berendezések adatait folyamatosan bővülő módon online veszi át a rendszer.
A rendszerből kinyerhető fontosabb eredmények és visszacsatolások: