Mezőgazdasági termelők
Cikksorozatunk részei:
- Kinek és hogyan segít a QST minőségbiztosítást támogató programcsomag? 1.RÉSZ – Élelmiszeripari feldolgozók
- Kinek és hogyan segít a QST minőségbiztosítást támogató programcsomag? 3.RÉSZ – Kis- és nagykereskedelem
- Kinek és hogyan segít a QST minőségbiztosítást támogató programcsomag? 4.RÉSZ – Fogyasztók
A mezőgazdasági termelők piacért folytatott versenyében kulcsfontosságú szerepe van a termékek minőségének és egyre nagyobb jelentőségük van a visszakövethetőségéről szóló hiteles információknak. Az integrált QST számítógépes rendszer egy olyan rugalmasan paraméterezhető szoftver, amelynek a segítségével a felhasználó a saját igényei szerint állíthatja össze a minősítés „játékszabályait”. Ez a felhasználóbarát minősítő rendszer minden olyan helyen jól használható, ahol „mérhető információkat” gyűjtenek a termelés során. Lehetővé teszi a táblatörzskönyv, a növényvédelmi, a meteorológiai, a vetőmag információk pontos követését és azok feldolgozó partnereknek történő digitális átadhatóságát. Biztosítja az időjárási és termőföldi körülményekről, vető-, betakarító-, talajmegmunkáló és növényvédő gépekből kinyerhető digitális adatok tárolását folyamatosan bővíthető módon.
Az ellátási-lánc nyomon követhetőségére vonatkozó követelmények kulcsfontosságúak abban, hogy a termelők megőrizzék versenyképességüket a hazai és nemzetközi piacon egyaránt. A QST a teljes élelmiszeripari lánc mentén, az „ekétől a tányérig” nyújt informatikai támogatást, melynek alapja az alapanyagok teljeskörű termékazonosítása. A mezőgazdasági termelők feldolgozóiparral közös platformja növeli mindkét fél értékesítési biztonsági szintjét a garantált minőségi szintből adódó piaci előnynek köszönhetően.
A mezőgazdaság szereplői számára a termékeik nyomon követhetőségének biztosítása fontos kereskedelmi stratégia, hiszen az egyre szigorúbb előírásoknak való megfeleléshez szükséges erőforrások hiánya kereskedelmi akadályokat eredményezhet. A QST a hazai és nemzetközi szabályozásoknak való megfelelés mellett az élelmiszer-feldolgozók által elvárt termékdokumentáció teljes körű kielégítésében is segít, ami által egyértelmű piaci előnyre tesznek szert a minőségbiztosítást támogató rendszer használói.
A jövő fogyasztóját egyre jobban érdekli az, hogy „mit eszik” pontosan, emiatt a fogyasztók tájékoztatása az alapanyagok hiteles eredetéről növeli az adott termékkel szembeni vevői bizalmat. A feldolgozóipar szereplői az eltérő minőségi igénnyel rendelkező vásárlók kielégítése és a piaci előny biztosítása érdekében előnyben részesítik azokat a termelőket, akik vállalják a teljeskörű termékazonosítást és visszakereshetőséget, ez pedig alátámasztja egy minőségbiztosítást támogató rendszer gazdasági szükségességét.