Harc az élelmiszer-pazarlás ellen

Az intelligens mezőgazdaság és digitalizált élelmiszeripar címmel tartott konferenciát az iFood Élelmiszer Klaszter, az innomine DIH és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a MATE Kaposvári Campusán 2022.05.31-én.
élelmiszer-pazarlás
Kép forrása: europa.eu

Az élelmiszer-veszteség és az élelmiszer-pazarlás óriási kihívást jelent 21. században. Miközben a világ egyik fele éhezik, a másik felén az előállított élelmiszer harmada kárba vész, még mielőtt a fogyasztókhoz jutna. Csak az EU-ban évente több, mint 87 millió tonna élelmiszer válik hulladékká, ami óriási környezeti terhelést is jelent. Az ellátási lánc hatékonyságának növelésével csökken az élelmiszer-veszteség és az élelmiszer-pazarlás, ami pedig hozzájárul az éhezés és a klímaváltozás elleni küzdelemhez.

Az ellátási lánc hatékonyságának növelését jogszabályi előírásokkal is ösztönzik (nemzeti is nemzetközi szinten is), ez azonban mindannyiunk érdeke, a fogyasztóké, a kereskedelemi szereplőké, a feldolgozóké, a termelőké is. Az EU és tagállamai az ENSZ fenntartható fejlődési céljaival összefüggésben kötelezettséget vállaltak arra, hogy 2030-ig a felére csökkentik az egy főre jutó élelmiszer-hulladék mennyiségét kiskereskedelmi és fogyasztói szinten, valamint csökkentik a termelési és elosztási láncban keletkező élelmiszer-veszteséget.

Ehhez új módszerekre, innovatív megoldásokra van szükség – hiszen jól látható, hogy a jelenlegi rendszer nem fenntartható. A Seacon Europe felhőalapú használatra tervezett célszoftvere, a QST, többek között az élelmiszer-veszteség és az élelmiszer-pazarlás csökkentésében is segítséget nyújt a felhasználók számára. A szoftver megoldást biztosít az élelmiszerek származásának, beépülés-történetének az ekétől a tányérig szlogen mentén való átláthatóvá tételére. A QST használatával lehetőség nyílik arra, hogy a félkész-, ill. késztermékek kiváló minőségű nyersanyagból készülhessenek, amelyek eredete hitelesen nyomon követhető, és ahhoz is hozzájárul, hogy a legmodernebb csomagolási és tárolási módszereket alkalmazva, valamint az élelmiszer-biztonságot szem előtt tartva kezeljék a termékeket. Mindezek által az ellátási lánc hatékonyága nagymértékben növelhető, az élelmiszer-pazarlás és -veszteség pedig jelentősen csökkenthető.