Flexitáriánus étrenddel a bolygónkért?

Napjainkban előtérbe kerültek a különböző diéták és étrend típusok. Egyre többen lesznek vegetáriánusok vagy éppen étkeznek „mentesen”. A trendek azt mutatják, hogy a jövőben egyértelműen a növényi alapú étrend válik meghatározóvá.
étrend

Napjainkban előtérbe kerültek a különböző diéták és étrend típusok. Egyre többen lesznek vegetáriánusok vagy éppen étkeznek „mentesen”. A trendek azt mutatják, hogy a jövőben egyértelműen a növényi alapú étrend válik meghatározóvá. Ennek egyik, talán a legfontosabb oka a fenntarthatóság, hiszen a növényi alapú étrend követésével hozzájárulhatunk bolygónk ökoszisztémájának egyensúlyához és a klímavédelemhez is. A másik ok pedig a fogyasztók elvárásai az élelmiszerekkel szemben, egyre többen tartják fontosnak, hogy olyan ételeket fogyasszanak, amelyek egészségesek, természetesek, táplálók, emellett pedig hozzájárulnak a fenntarthatósághoz. A tudatos fogyasztók ma már leginkább ezen szempontok alapján választanak, még akkor is, ha esetleg többet kell érte fizetniük. Az Európai Unióban (és az USA-ban is) minden élelmiszerrel és étrenddel kapcsolatos megközelítés az egészséges és fenntartható élelmiszereket veszi alapul.

Sokan vannak, akik bár a fenti szempontokat szem előtt tartják, mégsem szeretnének egy szigorú étrendet vagy diétát követni, illetve teljes egészében lemondani az állati eredetű élelmiszerekről amellett, hogy növelik étkezéseik során a gyümölcsök, zöldségek, gabonafélék arányát. Ők a flexitáriánusok. A flexitáriánus szó a flexibilis (rugalmas) és a vegetáriánus szavakból keletkezett. Mint ahogyan a neve is sugallja, ez nem egy szigorú diétát, hanem egy rugalmasan alakítható étrendet jelent.

A flexitáriánus étrend jellemzői:

  • elsősorban a gyümölcsök, zöldségfélék és teljeskiőrlésű gabonából készült ételek fogyasztása;
  • a növényi eredetű fehérjeforrások arányának növelése;
  • az állati eredetű élelmiszerek fogyasztásának mérséklése;
  • a hozzáadott cukor és a feldolgozott élelmiszerek kerülése;
  • kiegyensúlyozott tápanyagbevitel.

A megfelelően összeállított flexitáriánus étrendet a szakemberek is bátran ajánlják, mert hozzájárulhat a krónikus betegségek kockázatának csökkentéséhez és az optimális testsúly eléréséhez, megtartásához is. Mindezek mellett támogatja a fenntarthatóságot, a klímavédelmet és az ökológiai egyensúlyt is.