Egyedülálló átfogó informatika rendszer az élelmiszeripar számára

A Seacon Europe az élelmiszeripari kihívásokra válaszul, a „farm to fork” koncepcióval összhangban fejlesztette ki QST (Quality – Safety – Tracebility) nevű szoftverét, amely támogatja a minőségbiztosítást, az élelmiszerbiztonságot és a nyomonkövethetőséget – beleértve a termékbeépülést - és termékéletút-követést is.
élelmiszeripari

A QST Magyarországon egyedülálló megoldás, amely a termőföldtől az asztalig teljes körű informatikai támogatást biztosít ahhoz, hogy a döntéshozóknak elegendő információ álljon rendelkezésükre a minőséggel és biztonsággal kapcsolatos paraméterekről. A döntéshozókhoz tartoznak a mezőgazdasági termelők, az élelmiszeripari feldolgozók, a fogyasztók és a hatóságok is.

Ez az élelmiszertermelőkre, -gyártókra és feldolgozókra- a fogyasztók is erőteljes nyomást gyakorol, hiszen napjaink tudatos fogyasztói egyre pontosabban szeretnék tudni, hogy valójában mit is (v)esznek, választásaikat egyre nagyobb mértékben befolyásolják a környezettudatossági és a fenntarthatósági szempontok, valamint a transzparencia is. Ezek az aspektusok nemzeti és nemzetközi szinten is megjelennek a törvényi előírásokban. Ennek megfelelően a globális élelmiszerlánc mentén nem csak az emberi egészség védelme és az élelmiszer-biztonság kap kiemelt figyelmet, hanem a gazdaság védelme és a környezeti szempontok érvényesítése is. Ezeket a célokat pedig csak a teljes ellátási lánc felügyeletével lehet elérni, hiszen az lefedi a „termőföldtől az asztalig” (ekétől a tányérig) tartó, az élelmiszerre közvetlen vagy közvetett hatással lévő összes tevékenységet.

Kinek mért van rá szüksége?

A mezőgazdasági termelők piacért folytatott versenyében kulcsfontosságú szerepe van a termékek minőségének és egyre nagyobb jelentőségük van a visszakövethetőségéről szóló hiteles információknak. A megoldás minden olyan helyen jól használható, ahol „mérhető információkat” gyűjtenek a termelés során. Lehetővé teszi többek között a táblatörzskönyv-, a növényvédelmi, a meteorológiai, a vetőmag-információk pontos követését és azok feldolgozó partnereknek történő digitális átadhatóságát. A hazai és nemzetközi szabályozásoknak való megfelelés mellett az élelmiszer-feldolgozók által elvárt termékdokumentáció teljes körű kielégítésében is segít, ami által egyértelmű piaci előnyre tesznek szert a minőségbiztosítást támogató rendszer használói.

A minőség az, amikor nem a termék, hanem a vásárló tér vissza. A vásárlókat újra és újra meg kell győzni termékünk jóságáról, amiben kulcsfontosságú szerepe van a minőségnek. A minőségre való összpontosítás lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy termékeiket nagyobb sikerrel értékesítsék a piacon, ezáltal versenyelőnyre tegyenek szert. Ez alátámasztja egy minőségbiztosítást támogató rendszer gazdasági szükségességét. Az integrált rendszer számos lehetőséget kínál a minőségbiztosítás támogatására, hogy egyszerűbbé tegye a termék minőségi paramétereinek nyomon követését, elemzését – mondja Berkovich Gábor, a cég ügyvezetője.

A mindennapi élelmiszer az egyik legszigorúbban ellenőrzött termék a világon. A QST szoftver lehetővé teszi az élelmiszeriparban érvényben lévő nemzetközi és hazai szabályozásoknak és élőírásoknak való legtökéletesebb megfelelést, a rendszer rugalmasan hozzáidomul az üzleti környezet és termékskála folyamatos változásaihoz. A szoftver az élelmiszeriparban ma már nélkülözhetetlen információkat gyűjt a feldolgozott nyersanyag előéletéről is, kiemelten az eredetéről és a vegyszeres kezelésekről. A mezőgazdasági termelők feldolgozóiparral közös platformja növeli mindkét fél értékesítési biztonsági szintjét.

A legfrissebb felmérések azt mutatják, hogy a fogyasztóknak kevés az az információ, amelyet az élelmiszerek címkéjén találnak. A milleniumi és Z generáció tagjai azok, akik a legtöbb időt és energiát fordítják arra, hogy kiválasszák azokat az élelmiszereket, amelyek megfelelnek az igényeiknek, és ezek az igények már nem csupán a termék árára korlátozódnak – hangsúlyozza Varga Szabolcs Péter, a Seacon Europe üzletfejlesztési tanácsadója. – A legfontosabb szempont az adott élelmiszer minősége, tápanyagtartalma, de egyre többen figyelnek a termékben található allergénekre, megvizsgálják, hogy melyik diétának felel meg, hol termelték, gyártották azt. Napjainkban egyre jobban felértékelődnek a fenntarthatósági szempontok és az egyes vállalatok társadalmi felelősségvállalásának aspektusai. Könnyen beláthatjuk, hogy ennyi információ valóban nem fér rá a címkékre. A QST kiemelt célja, hogy a fogyasztók által elvárt összes információt elérhetővé tegye egy QR kód segítségével. Amelyik gyártó, feldolgozó vállalja, hogy közzéteszi ezeket az adatokat, egyértelmű versenyelőnybe kerül, hiszen a transzparencia megalapozza és jelentősen növeli a vásárlói bizalmat. A mai, magas és egyre magasabb energiaárak mellett nagyon komoly versenyelőnyt, akár piacon maradási, vagy külpiacon való megerősödési lehetőséget jelenthet egy élelmiszer feldolgozó számára az igazolható minőség, illetve az, hogy adott vevőt az általa elvárt, pénztárcájához is illeszkedő áruval tudja kiszolgálni, hiszen nem lehet egy bébiételt gyártónak egy átlagos minőségű sárgarépa kockát eladni, ugyanakkor a bébiételalapanyag minőségű terméket veszteséges könnyelműség lenne a közétkeztetésben értékesíteni. Ehhez viszont tű pontos, és könnyen kezelhető termékinformációk kellenek.

A szoftver illeszkedik az európaiélelmiszer-biztonsági politika szabályozásaihoz, melynek megjelennek a moduláris felépítésű rendszerben, ezzel lehetővé téve a legmagasabb fokú megfelelést. Minőségi kifogás esetén sokkal kisebb reakcióidővel képesek a hiba okának a feltárására, az esetleges termékvisszahívások elindítására. Ez mind a fogyasztót, mind a kereskedőt megvédi a jogi lépésektől és a potenciálisan veszélyes termékektől. A rendszer nyilvántartja a termék minőségére hatással lévő paramétereket, ezeket összeveti a vonatkozó határértékekkel és biztosítja a teljeskörű termékazonosítást, illetve visszakereshetőséget. Ez a szintű termékkövetés lehetővé teszi alkalmazói számára a szükséges minőségű, de még elfogadható árú alapanyagok beszerzését a szállítók kínálatából úgy, hogy közben minimalizálni tudják az élelmiszer-biztonság kockázataikat. Az ételekhez felhasznált alapanyagok származását így egyértelműen meghatározott módon igazolni tudják, akár a fogyasztók, akár az ellenőrző szervek számára, minimalizálva a termékhibákból, vagy az elégtelen szintű információkból eredő károkat.